21 Şubat 2016 Pazar

,

Nasıl Zabıt Katibi Olunur ?

zabıt katipligi

Zabıt Katipliği


Merkezi atamalara yetecek puanı olmayan fakat 70+ puan alan her memur adayının hayali zabıt katibi olmaktır. Zabıt Katipliği her ne kadar diğer memurluklara göre zor bir memurluk olsa da özel sektörden çalışmaktan iyi olduğundan ve çok fazla alım olduğundan tercih edilen bir meslektir. Fakat zabıt katibi olmak için belli şartlar vardır. Bu makalemizde nasıl zabıt katibi olunur anlatmaya çalışacağız.Zabıt Katibi Olmak İçin Ne Gerekir ?


  • Kpss sınavından alınan puan 2 yıl geçerlidir ve her yıl Ocak - Mart ayları arasında bir Zabıt katibi ilanı çıkar. Yani puanınızla 2 defa bu sınava girebilirsiniz.
  • Öncelikle örgün olarak bilgisayar dersi almış olmanız gerekmektedir. Lisede ve ya üniversitede aldığınız bilgisayar dersini transkriple isplatmak yeterlidir. Eğer bu dersi örgün olarak almadıysanız. Meb onaylı bir bilgisayar işletmeni sertifikası almış olmanız gerekmektedir.
  • Başvuru Şartlarının Birincisi Kpss den en az 70 puan almaktır. Fakat 70 puan riskli bir puandır ve atama az yapılırsa bu puan klavye sınavına girmeniz için yeterli olmayabilir. Çünkü alınacak kişi sayısının 20 katı aday klavye sınavına çağrılır. Yani başvuracağınız komisyona 5 kişi alınacaksa; 5 x 20 = 100 kişi klavye sınavına alınır. Buna göre başvuran adaylar arasında en yüksek puan alan 100 kişi içine girmeniz gerekmektedir. Siz olabildiğince yüksek puan almaya bakın. Böylelikle hem istediğiniz şehri seçme lüksüne sahip olursunuz hem de sınav komisyonunun gözüne girersiniz.
  • Kpss sıralamasına girdikten sonra klavye sınavına çağrılırsınız. Hangi komisyona başvurduysanız klavye sınavına orada girersiniz. Yukarıda verdiğimiz örnekte 5 kişi alınacaksa 20 katı adaydan 100 kişi klavye sınavına alınır demiştik. Sözlü sınava ise 3 katı aday çağrılacağı için 5 kişilik bir alımda en çok yazan 15 sözlü mülakata çağrılır. Klavye sınavında baraj 3 dk da en az 90 doğru kelime yazmaktır.
  • Sözlü Mülakat alımın olduğu komisyonda yapılır. Sözlü mülakatta; Genel Kültür, Tarih, Coğrafya ve mesleki bilgilerden sorular çıkmaktadır. Sözlü Mülakatta genel duruşunuz soruları bilmenizden çok çok daha önemlidir. Ayrıntılar ve tüyolar için: Zabıt Katipliği Sözlü Mülakat bağlantısına tıklayınız. 
  • Ayrıca aynı Adliye hem sözleşmeli hem de kadrolu zabıt katibi alımı yapıyorsa ikisine de aynı anda başvurabilirsiniz. Böylelikle şansınız 2 kat artar.

Sözlü Mülakatı da geçtikten sonra geriye bir tek güvenlik soruşturması kalıyor. Güvenlik soruşturmasında da sorun çıkmazsa eğer Allah' ın izniyle göreve çağrılmayı bekleyebilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları ve eklemek istediklerinizi lütfen yorum kısmından belirtin ve bu yazıyı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın.

1 yorum:

  1. Merhaba,zabit katipligi için ilanları ve sonuçları nereden takip edebiliriz bilgi verebilirmisiniz lütfen.

    YanıtlaSil

Google hesabınız yoksa eğer seçeneklerden Anomim ya da adı/url kısmını seçerek yorumunuzu yapabilirsiniz.