22 Şubat 2016 Pazartesi

, , ,

Sözlü Mülakatlar İçin Tüyolar

sözlü sınav


Sözlü Mülakat


Sözlü mülakatlar açıktan atamalarla devlet memuru olmak için önünüzdeki son engeldir. Bu yüzden sözlü mülakatınızın iyi geçmesi ve komisyonun gözüne girebilmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki sözlü mülakatlarda süreniz kısıtlıdır ve kendinizi ifade etmeniz için vaktiniz çok azdır. Tecrübelerimizden yola çıkarak sizler için sözlü mülakatta neler yapmak gerekir anlatmaya çalışacağız.


Sözlü Mülakata Girenler Ne Yapmalı • Mülakatın ilk aşaması olan kendini ve aileni tanıtma bölümüne evde mutlaka hazırlanın. Bir metin yazın ve bu metni iyice ezberleyin.
 • Erkekler mutlaka takım elbise ve kravat giyinmeli. Ayrıca sinek kaydı traş olmalıdırlar. Saç kesiminiz de tıpkı bir memur gibi efendi ve düzenli olmalıdır.
 • Bayanlar mümkümse takım elbise giyinsinler. Eğer yoksa şık ve ağır kıyafetler giyinebilirler. 
 • Asla laubali ve rahat hareketlerde bulunmayın. Kesinlikle laubali cevaplar vermeyin.
 • Tepkinizi ölçmek için söylediğiniz şeyi anlamamazlıktan gelebilirler ya da bilemediğiniz bir soruda sizi bozabilirler. Böyle durumlara hazırlıklı olun ve tepki vermek yerinde sakince düzeltme yapın.
 • Şaka yapıp gülebilirler. Böyle durumlarda siz tebessüm etmeyi ihmal etmeyin.
 • Sorulara eveleyip gevelereyek cevap vermeyin bilmediğiniz sorulara " Bilmiyorum efendim " diyin.
 • Komisyonun karşısında dik durun. Omuzlarınız düşük durumda olmasın. Ezik bir görüntü vermeyin.
 • Ses tonunuz az ya da çok olmamalıdır. Kibir ve eziklik arasında bir ses tonu belirleyin.
 • Anne ve babasını kaybedenler bunu mutlaka belirtsin. Bu durumda olanlara öncelik veriliyor.
 • Askerliğini yapan erkekler bunu mutlaka belirtsin. Yapmayanlar neden tecilli olduğuna dair güzel bir bahane bulsun.
 • Orada kendinizi acındırmaya çalışmayın. Bu her zaman ters teper. Unutmayın ki sizle beraber bu sınava giren herkesin bu işe ihtiyacı var.
 • Sizinle ilgili tüm bilgiler komisyonun elinde var. Bu yüzden sordukları şeyler dürüstlüğünüzü ölçmek içindir. Komisyonu kandırmaya çalışmayın.
 • Ayrıca ikametiniz olduğu bir yerde alım varken kesinlikle başka bir yere başvurmayın. İkamet + puandır. Komisyon, çalışacağı yerde ikamet etmeyen adayların eninde sonunda tayin isteyip kurumda personel eksiğine sebep olacağını bilmektedir.


Yukarıda verdiğimiz bilgiler sözlü mülakata girecek bir kişi için yeterlidir. Fakat tecrübelerimize göre sınavı iyi geçen vatandaşlar elenirken sınavı kötü geçen vatandaşlar kazanabiliyor. Her komisyondaki Başkan, savcı ve hakim' in karakteri farklıdır ve kişiden beklentileri farklıdır. Bu yüzden sözlü mülakatlarda olacak şeyler asla önceden kestirilemez. Tecrübelerinizi ve sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletmeyi unutmayın.

7 yorum:

 1. yararlı bilgiler elinize sağlık ...

  YanıtlaSil
 2. Ayrıca ikametiniz olduğu bir yerde alım varken kesinlikle başka bir yere başvurmayın. İkamet + puandır. Komisyon, çalışacağı yerde ikamet etmeyen adayların eninde sonunda tayin isteyip kurumda personel eksiğine sebep olacağını bilmektedir.
  BURDA NEDEMEK İSTEDİNİZ. ? ALIMLAR NEYE GÖRE ALINIYOR YANİ KPSS MULAKATLAR TAMAMLANINCA İL Mİ SEÇİYORUZ ? DETAYLI AÇIKLARMISINIZ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu soru soran bir insan memur olacak oyle mi??

   Sil
 3. hayır önce önce il seçilir. Mesela erzincanda oturuyorsunuz memleketiniz erzincan eğer erzincanda sınava girerseniz bu mülakatta bir + olur

  YanıtlaSil
 4. Be suan Saglik meslek lisesi okuyorum son sinif Kpss den 65 aldim Gardiyanliga basvuru yapabilirmiyim

  YanıtlaSil
 5. Be suan Saglik meslek lisesi okuyorum son sinif Kpss den 65 aldim Gardiyanliga basvuru yapabilirmiyim

  YanıtlaSil

Google hesabınız yoksa eğer seçeneklerden Anomim ya da adı/url kısmını seçerek yorumunuzu yapabilirsiniz.