21 Şubat 2016 Pazar

,

Zabıt Katipliği Klavye Sınavına Nasıl Çalışılır ?

katip


Zabıt Katipliği klavye sınavı


Zabıt Katipliği için klavye sınavını geçmek çok önemlidir. Yüksek yazanlar iyi birer zabıt katibi olacağı için komisyonun gözünde ön plana çıkarlar. Bu yüzden sizler için tecrübelerimizi paylaştık.

Zabıt Katipliği Klavye Sınavına Nasıl Çalışılır ?


 • Öncelikle kendi kapasitenizi belirlemelisiniz. Bazı insanlar ilk denemelerinde 3 dakikada 40-50 yazarken bazıları daha önceden alışkın oldukları için direk 3 dakikada 100-110 hatta 150+ kelimeyle başlayabiliyor. Düşük yazanlar sistemli bir şekilde her gün çalışmayı ihmal etmemelidir. Ben düşük yazıyorum ya da 2 parmakla yazıyorum asla yetişmez gibi düşünceleri kafalarından çıkarmalı bu işin zamanla olacağına inanmalıdırlar. Bu alım olmazsa bile diğer alıma yetişebilirsiniz.
 • Düşük yazan arkadaşlar geç olmadan F klavyeye geçmelidirler. F klavye Türkçeye daha uygun olduğu için alıştıktan sonra yazması daha kolaydır. Klavyede yüksek yazanlar her zaman F klavye kullananlardır.
 • Klavye çalışırken zamanı unutmalı zorla yetiştirmeye çalışmamalısınız. Unutmayın ki sınavda değilsiniz ve parmaklarınızı alıştırıyorsunuz. Yavaş ve doğru yazın. Zaten isteseniz de kapasitenizin altında yazmanıza elleriniz izin vermez. Fakat kapasitenizin üstünde yazmaya çalışırsanız parmaklarınız bocalar ve çok sık hata yaparsınız.
 • Bilekleriniz kasıldığı zaman çalışmayı bırakın. Başlarda bilek kasılması ve sertleşmesi olabilir fakat zamanla buna alışırsınız yani bilekleriniz zorlanmaz.
 • Ne olursa olsun klavyeye bakmayın ve silme tuşunu kullanmayın. Bunu alışkanlık haline getirin.
klavye çalışmak


Klavye Sınavına gireceklere Tüyolar


 • Klavye sınavından önce mutlaka sınavın hangi klavyeyle yapılacağını öğrenin. Yumuşak ve sert klavyeler arasında fark vardır ve bocalamanıza sebep olabilir.
 • Özellikle klavye sınavına ilk defa katılacaklar olası bir heyecan ya da el titremesine karşı bir doktora gidip ilaç yazdırabilir. Unutmayın dideral gibi ilaçlar risklidir ve mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Sınavdan bir hafta önce yayımlanan metinlerin her birini en az bir kere yazmaya özen gösterin. 
 • Sınavda zor bir metne denk gelirseniz sakın üzülmeyin. Unutmayın ki o metni rakipleriniz de yazmak zorunda.
 • Sınavda yoğun bir klavye sesi oluşacaktır. Bu asla moraliniz bozmasın çünkü klavye sınavı 10 arlı 20 şerli hatta 100 erli gruplar ile yapılır. Unutmayın ki o klavye sesleri bir kişiden değil onlarca kişiden geliyor. Hatta kulak tıkacı kullanabilirsiniz.


Zabıt Katipliği klavye sınavına girmek isteyenler için önerilerimiz bunlardır. Sizlerde tecrübelerinizi ve sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletmeyi unutmayınız.

10 yorum:

 1. Bir iki ay gibi sürede nasil hizlanabilirim ? Nasil calismaliyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hızlanmanız için bıkmadan usanmadan yazmanız gerekmektedir. Klavyeye ve yazdığınız ekrana bakmamaya çalışın. Çalışmalar 2-3 günde etkili olmaz fakat istikrarlı olursanız sınava kadar yeterli hıza ulaşmış olursunuz.

   Sil
 2. hocam sınavın hangi klayve ile yapılacağını öğrenin demişsinizde nasıl öğreneceğiz izin verirler mi ?

  YanıtlaSil
 3. 10 parmak olmadan da hızlı yazılabilir mi?

  YanıtlaSil
 4. Hocam aşağı yukarı bir hesap yaptım ortaöğretim kpssden 75 ile 83 arası bir puan alıyorum klavyeden 120 130 kelime yazsam kazanırmıyım.Sizce birde sözlü mülakat nasıl oluyor acaba

  YanıtlaSil
 5. Hocam cevap verirseniz sevinirim bide zabıt katipliği sınavı önümüzdeki 2 yıl içinde hangi zamanlarda olur

  YanıtlaSil
 6. Hocam iyi akşamlar.Ben anadolu lisesi mezunuyum. Katiplik tercihinde bulunsam şansım var mı?Kpss de bende 75 77 arasi puan almayi bekliyorum. Halkegitimin verdigi kurslardan alınan sertifika gecerli olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oluyormuş bende Anadolu mezunuyum ben gittim aldım çoktan sınavdanda 75 aldım bu arada şimdide klavyeyi yapmayı yapmaya çalışıyorum

   Sil
  2. 70 yeterli sınava

   Sil
 7. ben parmaklarımı q kalvyede 10 parmak olacak şekilde alıştırdım ancak 10 parmaksız daha hızlı yazıyorum sınava az bi süre kaldı 10 parmaklı mı çalışsam yoksa normal 5 6 parmak kullanarak mı 10 parmaksız parmaklıya göre 2 katı yazıyorum çünkü yeni alıştım 10 parmağa

  YanıtlaSil

Google hesabınız yoksa eğer seçeneklerden Anomim ya da adı/url kısmını seçerek yorumunuzu yapabilirsiniz.