9 Mart 2016 Çarşamba

,

Açıktan atamalarda kpss' nin önemi

Açıktan alımlarda kpss' nin önemi


Açıktan atama isteyen bir memur adayı için Kpss aşılması gereken ilk engeldir. Özellikle kadronun ve komisyonun az olduğu açıktan alımlarda kpss taban puanı ne yazık ki yükselmektedir. Bu yüzden kpss sınavına gereken önem verilmeli ve hedef 70 puan almak olmamalıdır.

Ayrıca şunu da söylemekte yarar var: 2014 kpss den sonra merkezi atama sayıları oldukça düştü ve çoğu aday 85+ puanlarla atanamadı. Atanamayan bu adaylar açıktan atamalara yöneliyor ve haliyle taban puanlar yükseliyor.


ATAMA


Hangi memurluk için kaç puan almalıyım ?


Yukarıda da dediğimiz gibi alınması gereken puan miktarı açılacak kadro ve komisyon sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Fakat biz gene de bilgi sahibi olmanız açısından geçmiş yılları analiz ederek tahmini bir puan tablosu oluşturacağız.
 • İnfaz Koruma Memurluğu : İnfaz koruma memurluğunda erkeklerde taban puan 76, bayanlarda 79-80 puana kadar düşmektedir. Garanti olması açısından erkekler 81 puanı bayanlarda 83 puanı hedeflerse iyi olur.
 • Cezaevi katipliği : Cezaevi katibi ilanı, infaz koruma memuru ilanı ile birlikte çıkar ve çok çok düşük kadrolar verilir. Çalışma alanı, azlığı ve çok az komisyon olması sebebiyle sürprize açıktır. En az 81 puan yeterli olacaktır. Fakat başvuru durumuna göre 77 leri görebilir.
 • İcra katipliği : Az personel alan yerlere yığılma olmadığı için bazı komisyonlar 72 puanı görebilir. Ama genel olarak en az 76 almanızı tavsiye ediyoruz. İcra katipliği sınavında 3 farklı komisyon tercih edilebilir. Sıralamanıza göre ilk hangi komisyona puanınız yetiyorsa oraya kabul edilirsiniz. 80+ alan bir kişinin ilk sıraya yazdığı şehir gelecektir.
 • Zabıt Katipliği : Her yıl ocak aylarında yüklü katip alım ilanı çıkmaktadır. Bu yüzden 70 puan bile yeterli olur. Fakat siz 75 alın istediğiniz şehirde girin :)
 • Mübaşir : Mübaşirlik; klavye hızı olmayanların ve ceza evinde çalışmak istemeyenlerin gözdesi olduğu için her zaman yüksek kapatır. Mübaşirlik düşünüyorsanız bayan olsun erkek olsun en az 83 puan almanızı tavsiye ediyoruz.
Not: Yukarıda yazılanlar yüzeysel tahminlerdir. Gerçek tahminler ancak alım sayıları ve komisyon sayısı belli olduğunda yapılabilir.

Sözlü Sınavda Kpss Puanı Önemli mi ?


Kpss den yüksek alan bir aday infaz koruma memurluğu ve mübaşir alımlarında listeye üstten girer. Ayrıca kpss puanının yüksek olması kişinin zekasına ve çalışkanlığına da işarettir fakat üzülerek söylüyoruz komisyonlar kpss puanına itibar etmemektedirler. Yani sözlü sınava 90 kpss puanıyla girmiş olmanız size imtiyaz tanınacağı anlamına gelmez ayrıca 70 puanla son sırada olmanız da negatif bir etki yaratmaz.

Fakat unutulmamalıdır ki nihai liste sonucunda kpss puanının %50 si sözlü puanının %50 si geçerlidir. Sözlüde 70 alamazsanız her halükarda elenirsiniz. Fakat 70 almanıza rağmen asil kazanamamanız yedek listeye girme ihtimaliniz vardır. Yüksek kpss puanı bu ihtimali azamiye indirir. Örnek vermek gerekirse kpss puanınız 90, sözlü puanınız 70 ise; kpss puanı 70 olan bir kişi sözlüde en az 90 almalıdır aksi halde gerinizde kalır.

Sormak istediklerinizi ve düşüncelerinizi bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

7 yorum:

 1. Ya zabıt katibi ilanı çıkacak diyolar sizce çıkar mı birde 71 puanım var yeter mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni ilanın eli kulağında her an çıkabilir. 3000 civarı katip alınacağı tahmin ediliyor seçici olmazsanız 71 puan yetecektir.

   Sil
 2. emekleriniz için teşekkür ederiz gerçekten faydalı bilgiler ve programlar paylaşıyorsunuz başarılarınızın devamını diliyorum

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar bugün açıklanan kpss ortaöğretim puanım 90,57 sıralama bazında ise yaklaşık 3300 idi. Hukuk fakültesi 1. Sınıf öğrencisiyim hem okuyup hem çalışmak istiyorum Sizce normal atamalarda atanabilir miyimMeslek önemli değil. Normal atama olmaz ise açıktan nereleri tercih edebilirim önerileriniz nelerdir.?

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. ben sanat tarihi mezunuyum. 2016 KPSS ye girdim ama dusuk bi puan aldım. Şimdi bizim kültür bakanlığı atamaları şöyle oluyor
  70 baraj puanı aliyosun mulakatlarina gidiyorsun.. şimdi bu turlu atamaların adı merkezi atama mi oluyor yoksa açıktan mi atama oluyor.. diyelim 2017 KPSS ye girdim 70 baraj puanını geçtim.. kültür bakanlıği 2017 yılı içinde sanat tarihçisi alımı yaptı.. ben 2017 puanıyla oraya basvurabiliyomuyum.. en çok merak ettiğim şey bu. Mesela bazı bakanlıklar eleman alınacak diye ilan açiyo baraj puanı koyuyorlar sonra mülakata çağırıyorlar.. bu turlu alımlarda 2017 puanimi kullanamicakmiyim ben. Mesela size yardımcı olması için birşey söyleyeyim bizim sanat tarihi alımları en son ağustos 2016 yılında oldu.. başvuru kılavuzunda yazmışlardı 2014 p3 puanıyla başvurulacaktır .. bizim alımlarda mi çift yıllardaki KPSS ile oluyor bunumu anlamaliyim. Çünkü eğer 2017 KPSS bana yaramicaksa askere gidip gelicem :/ şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil

Google hesabınız yoksa eğer seçeneklerden Anomim ya da adı/url kısmını seçerek yorumunuzu yapabilirsiniz.