17 Mart 2016 Perşembe

,

İnfaz Koruma Memurunun Görevleri Nelerdir ?

İnfaz Koruma Memurluğu


Eski adıyla gardiyanlık olan bu meslek açıktan atamayla atanmak isteyen kişiler için ideal mesleklerden biridir. İnfaz Koruma Memurları eski adıyla gardiyanlar zor bir meslek icra etmektedirler. Çünkü sabahtan akşama kadar mahkumların arasındadırlar, vardiyalı çalışanların gecesi gündüzü belli değildir ve üniformalı memur olmalarına rağmen yıpranma payı almazlar. Fakat ikm olmanın pozitif yönleri de vardır. Bu makalede sizlere infaz koruma memuru olmanın olumsuz ve olumlu yanlarını sunacağız.

infaz-koruma


İnfaz Koruma Memurunun Görevleri


İnfaz koruma memurlarının asıl görevi cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin gereksinimlerini karşılamak ve onların ıslahında devlete yardımcı olmaktır. Ayrıca Mevzuatta yazılı görevler şunlardır:
 • Cezaevine giren tutuklu ve hükümlülerin üzerini arar ve taşıdıkları kıymetli eşyayı emniyet altında bulundurur, 
 • Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler hakkında bir takım kayıtları tutar,
 • Tutuklu ve hükümlüleri koğuşlarına götürerek koğuş kapılarını kilitler, -koğuşları belirli periyotlarla kontrol eder, çalışan tutuklulara nezaret eder, 
 • Kapı, pencere ve bahçe kapılarının iyi bir şekilde kapatılıp kapatılmadığını ve kaçma girişimiyle ilgili herhangi bir çalışma olup olmadığını muayene ve tespit eder, 
 • Tutuklu ve hükümlüleri yemek, banyo ihtiyaçlarını , revire çıkarma, görüşlere götürülüp getirme, mahkemeye hazırlama, tıraş, kantin ihtiyaçlarının temini, yöneticilerle görüştürülmesi işlemini yapar, -Günde en az 3 defa hükümlülerin ve tutukluların sayımını yapar,
 • Cezaevlerinde çıkabilecek olaylara anında müdahale ederek olayın büyümesini engeller ve sükunetin devamını sağlar, 
 • Cezaevinde kısmi ve genel aramaları yaparak bulundurulması ve girmesi yasak olan maddelerin girişine engel olur, 
 • Ağır ceza merkezi olmayan (kaza ceza evi) yerlerde katip, idari memurunun bulunmadığı ceza evlerinde sevk ve idareden bütün olarak sorumludur, -Cezaevinin temizliğinden sorumludur.
Kısaca özetleyecek olursak infaz koruma memuru cezaevinin bel kemiğidir diyebiliriz. Neredeyse ceza evindeki her işi yaparlar ve sorumlulukları fazladır.

İnfaz koruma memurluğu eskisi kadar tehlikeli bir meslek değildir. Cezaevlerinde eskiden olduğu gibi bir otorite boşluğu bulunmaz. Devlet cezaevinde çok güçlüdür ve güvenliği jandarma sağlar. Hatta açık cezaevlerinde bulunan infaz koruma memurları çok rahat bir meslek icra ediyor diyebiliriz. Fakat yüksek güvenlikli kapalı cezaevinde çalışan memurlar baskı altındadır diyebiliriz.

2 yorum:

 1. İyi akşamlar ben bu yıl önlisans olarak girdim kpss ye 80 aldım ama bu sene lisans olacağım haziranda okulum bitiyo eğer hazirandan sonra infaz koruma memuru alımı olursa ben yine önlisans olarak başvuru yapabiliyor muymum yoksa lisans kpss sine girmem mecburi mi?

  YanıtlaSil
 2. ben 74.9 puan aldım lise mezunuyum su anda üniversitede okuyorum ama infaz koruma memurluğu için başvuru yapmak istiyorum alımlar ne zaman oluyor

  YanıtlaSil

Google hesabınız yoksa eğer seçeneklerden Anomim ya da adı/url kısmını seçerek yorumunuzu yapabilirsiniz.