9 Mart 2016 Çarşamba

, ,

Klavyede hızlı olmanın sözlüye etkisi var mı ?

Adalet Bakanlığı Personel Alımları


Katip alımlarında Zabıt katipliği, icra katipliği, cezaevi katipliği kadroları Kpss haricinde belli bir klavye hızı istemektedir. Sözlü sınava çağrılmak için baraj, 3 dakika içinde doğru 90 kelime yazabilmektir. Fakat barajı aşmak sözlü sınava çağrılacağınız anlamına gelmez. Alınacak kişi sayısının 3 katı aday sözlüye çağrılır ve sizin bu 3 katı aday arasına girmiş olmanız gerekmektedir.

Klavye sınavında birinci olursam sözlüyü geçer miyim ?


Öncelikle şunu belirtelim ki cezaevi katipliği ve icra katipliğinde duruşmaya çıkmazsınız. İcra katipleri avukat katipleridir. Cezaevi katipleri ise büro işlerine bakarlar. Bu yüzden meslek hayatlarında yüksek klavye hızı şart değildir. Bu yüzden icra ve cezaevi katipliğinde çok yüksek yazdığınız için sevinmeyin bu tercih edileceğiniz anlamına gelmez.

Fakat zabıt katipliğinde duruşmaya çıkarsınız. Duruşmanın seyri açısında klavyede gerçekten çok hızlı olmanız gerekmektedir. Her ne kadar yeni katipler duruşmaya girmese de (Katip sıkıntısı olan adliyelerde girebilir) eninde sonunda girecekleri için gelecek vaat eden kişiler tercih sebebi olabilirler. 

Zabıt katipliğinde 150+ yazmanız kesin alınacağınız anlamına gelmese de sizi sözlüde komisyonun gözüne sokacaktır. Unutmayın ki zabıt katibi alımları genel olarak fazla yapılır ve komisyon fazla olur. Bu yüzden çoğu yerde 90 yazmak bile yeterlidir. Liste açıklandığında göreceksiniz ki 90-100 yazan herkes girmiş ve siz 150+ klavye hızınızla göze batıyorsunuz.

Son zamanlarda komisyonlar klavye hızına daha fazla önem vermektedir. Listeleri incelediğimiz zaman görüyoruz ki ilk 3 e giren adaylar genel olarak sözlüyü de geçip zabıt katibi olmuşlar. Fakat bunun istisnaları azımsanmayacak kadar çok.

0 yorum:

Yorum Gönder

Google hesabınız yoksa eğer seçeneklerden Anomim ya da adı/url kısmını seçerek yorumunuzu yapabilirsiniz.