10 Mart 2016 Perşembe

Kpss genel kültür nasıl çalışılır ?

Kpss' ye nasıl çalışılır ?


Açıktan atama yoluyla memur olurken karşınıza çıkacak olan ilk engel kpss sınavıdır. Öncelikle bu sınavda baraj puanı olan 70 puanı almak zorundasınız. Aksi halde sınava başvuru yapamazsınız. Danıştay ve Yargıtay alımlarında puan sıralaması olmadığı için 70 puan yeterli olur. Zabıt katipliği alımı yüklü ve fazla komisyonla yapıldığı için de 70 puan ile kabul edilme ihtimaliniz vardır. Fakat infaz koruma memurluğu, icra katipliği, mübaşirlik vs. düşünüyorsanız eğer en az 77+ puan almanızı tavsiye ederiz. Bunun için öncelikle kpss' ye iyi hazırlanmalısınız. Bu makalede kpss genel kültür bölümüne nasıl hazırlanacağınızı anlatmaya çalışacağız.

sinav


Kpss Genel Kültür' e Nasıl Çalışılır ?


Açıktan atamalarda lise - önlisans ve lisans mezunlarına şans verilmektedir. Kpss bir sıralama sınavıdır ve bu yüzden tahsil arttıkça sınav zorlaşır. Yani Lise düzeyinden 85 almak önlisans düzeyinden 85 almaktan daha kolaydır. Önlisans sınavından 85 almak iste lisans sınavından 85 almaktan daha kolaydır.

Tarih Dersine Nasıl Çalışılır ?


 • Değişen sınav sistemiyle beraber Tarih dersine kpss' nin en zor dersi diyebiliriz. Çünkü öğrenilmesi gereken şey çok fazladır ve artık ayrıntı ve direk bilgi istenmektedir.
 • Tarih dersinde konuları bir kere okuyup geçin. Not almak iyice öğrenene kadar tekrar etmek zaman kaybı olacaktır. Tarih dersini soru çözerek öğrenmenizden yanayız.
 • Bilgiye dayalı sorularda yaptığınız yanlışları mutlaka not alın ve bu notları biriktirin. Sınava az bir zaman kala sadece bu notlara çalışın.
 • Tarih sınavında olabildiğince çok soru çözmelisiniz. Ayrıca yayın ayırt etmeyin her yayını özellikle tek satılan tarihe özel soru bankalarını ve yaprak testleri çözmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca sadece tarihe özel denemelerinizde olsun. Bu denemelerdeki sorular karışık konulardan geldiği için size genel bir hatırlatma yapmaktadır.

Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır ?


 • Tarihe nispeten daha kolaydır fakat değişen sınav sistemiyle beraber kafa karıştırıcı sorular sorulmaktadır.
 • Çıkan madenlerin, akarsuların dağların vs özelliklerini ezberlemelisiniz. Ezbere dayalı bir ders olduğu için ezberinizi güzel yapın.
 • Harita kullanarak çalışın. A4 kağıtlarına haritalar çizdikten sonra bu haritanın üzerine işaretlemeler yaparak duvarınıza asın. Bu haritalardaki işaretler görsel hafızanıza hitap ettiği için size fayda sağlayacaktır.
kamu personeli

Vatandaşlık Dersine Nasıl Çalışılır ?


 • Kpss' ye giren öğrencilerin en çok korktuğu derstir fakat bu bir ön yargıdır. Birçoğumuz okulda anayasa ve hukuk dersi görmediğimiz için bu dersteki kavramlar bize yabancı gelebilmektedir. Halbuki bu sınavda kitapta ne yazıyorsa o çıkar. Bu yüzden konu anlatımlı kitabınıza güzelce çalışırsanız ve düzenli soru çözerseniz bu sınavdan rahatlıkla geçersiniz.

Güncel Bilgiler Dersine Nasıl Hazırlanılır ?


 • Kpss sınavının genel kültür bölümünde 6 adet güncel bilgiler sorusu sorulmaktadır. 6 soru da rakiplerinize ciddi fark atmanıza sebep olabilir.
 • Sene boyunca Dünya da ve Türkiye de olan önemli şeyleri not alın. Bu önemli olaylar sadece siyasi olaylar değildir. Sportif ve sanatsal olayları da ezberlemek çok önemlidir.
 • Güncel bilgilere son 1 ay çalışın. Zaten bir çok yayın evi sınav 1-2 ay kala güncel bilgiler kitabı basmaktadır ve bu kitapta sene içinde olan her önemli şey yer almaktadır.

Not: Unutmayın ki bu konular aynen sözlü mülakatlarda da sorulmaktadır. Bu yüzden öğrendiklerinizi unutmamaya gayret gösterin ve tuttuğunuz notları atmayın.0 yorum:

Yorum Gönder

Google hesabınız yoksa eğer seçeneklerden Anomim ya da adı/url kısmını seçerek yorumunuzu yapabilirsiniz.