10 Mart 2016 Perşembe

Kpss Genel Yetenek Nasıl Çalışılır ?

sinav

Kpss Sınavında Genel Yeteneğin Önemi


Bildiğiniz üzere açıktan atamalara başvurmak için öncelikle kpss' de en az 70 puan almış olmanız gerekiyor. 70 puan alınması çok zor bir puan değildir fakat gene de siz çok çalışmalı ve 80+ puanlar hedeflemelisiniz. Eğer 80+ bir puan alırsanız çıkacak ilanlarda puanım yeter mi diye strese girmezsiniz ve sınava hangi komisyonda gireceğinizi bizzat kendiniz belirlersiniz. Peki ne şekilde çalışırsanız 80+ puan alırsınız. Bu makalede genel yetenek nasıl çalışılır bilgilerini vereceğiz.

Kpss Genel Yetenek


Genel yetenek sınavı 60 sorudan oluşur ve bu soruların 30 tanesi Türkçe, 30 tanesi matematik sorusudur. Türkçe uzun paragraf soruları yüzünden çok vakit kaybettirir ve bu yüzden adayların bir çoğu soruları yetiştiremez. Matematikte temelden öğrenilmesi gereken bir konu olduğu için kişiler hiç bulaşmamayı tercih ederler. Bunun sonucu olarak da sonuç hüsran olur. Çünkü sadece genel kültür ile bu iş olmaz. Matematiği ve Türkçeyi bilen birisi bu derslerde full çekebilir ama genel kültürü ne kadar bilirsen bil yanlış çıkar. O yüzden genel kültüre güvenmeyin ve genel yeteneğe de özen gösterin. Şimdi bu sorular nasıl çözülür anlatalım.

Kpss Türkçe


  • Türkçe sınavlarında pek dil bilgisi çıkmaz. En fazla çıkan sınavda 4 tane çıkar. Eğer dil bilgisine vakit ayırıp soruları çözecek kapasiteye gelebilirseniz rakiplerinize ciddi fark atarsınız. Unutmayın ki sınavda standart sapma uygulanıyor yani az kişinin yaptığı soruları yapana ekstra puan veriliyor. Hiç yoksa noktalama işaretleri ve yazım yanlışlarını öğrenerek bile bir adım öne geçebilirsiniz.
  • Paragraf sorularına odaklanamıyorsanız eğer şıklardan gitmeyi deneyin. Mesela aşağıdaki soruya bakalım. Önce sırayla şıkları okuyalım Ardından paragraf sorusuna bakıp tekrar şıklara dönelim. Bunu hızlı yapmalıyız. A-C-D şıklarına soruda cevap verilmediğini görüyoruz. Fakat B şıkkının cevabı soruda var. Kişi Edebiyat ve Felsefe eğitimi aldığından ve bunun faydalarından bahsediyor.
paragraf

  • Mantık sorularından tablo oluşturmayı öğrenmelisiniz. Aşağıda bununla ilgili bir resim var resme bakarak ve internetteki örnek çözümleri izleyerek ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

sozel

Kpss Matematik


  • Matematik dersi temeli olmayan için gerçekten bir baş belasıdır. Eğer hiç temeliniz yoksa 0 da öğrenecekseniz ve zamanınız az kaldıysa matematikten full çekmeyi ya da ciddi netler yapmayı kafanızdan çıkarın. Bilenler için çocuk oyuncağı olan sorular bilmeyenler için Çin işkencesi gibidir.
  • Matematiği temelden almak isteyenler konu anlatım kitaplarındaki konuları takip etmemelidir. Matematik öğrenmek isteyen bir insan öncelikle her konuda lazım olacak temel şeyleri bilmelidir. Öncelikle işlem yapmayı öğrenin, mesela; -5(2-4)+2+5(2-3) sorusunu doğru şekilde çözecek kapasiteye ulaşmanız lazım. Ondan sonra denklem çözmeyi ve oran orantıyı öğrenmelisiniz.
  • Bu şekilde temelden matematik çalışmak isteyen öğrenciler için Antremanlarla Matematik kitabını öneririz.
  • Matematiği belli bir seviyede olanlar ise çeşitli soru tarzlarını ve çözüm yöntemlerini öğrenmeli. Mümkünse yapamadığı soruları çözdürecek birini bulmalıdır.

Kpss genel yeteneğe nasıl çalışılır sorusu aslında kişinin kendisinin cevap vermesi gereken bir sorudur. Çünkü kişiyi en iyi kendisi bilir. Ayrıca istikrar ve motivasyon her şeyden önemlidir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Google hesabınız yoksa eğer seçeneklerden Anomim ya da adı/url kısmını seçerek yorumunuzu yapabilirsiniz.